اخذ ایزو

اخذ ایزو

اخذ ایزو

معروف ترین و محبوب ترین استاندارد مدیریت کیفیت در جهان اخذ ایزو می باشد که می تواند با حداقل سرمایه گذاری به سرعت اجرا شود با ما در این مقاله همراه باشید و هچنین وب سایت سپنتا ثبت ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت,ثبت برند,امور حقوقی میباشد.

مراحل اخذ ایزو

همانطور که گفته شد اخذ ایزو دارای مراحل و شرایطی میباشد برای اخذ گواهینامه معتبر ایزو برای سازمان ها و شرکتها گفته خواهد شد.

مرحله اول آماده سازی

مرحله اول برای اخذ ایزو آماده سازی است. آماده سازی خوب نه تنها بر موفقیت فوری پروژه صدور گواهینامه شما بلکه بر پایداری سیستم مدیریت کیفیت تأثیر می گذارد.

مرحله دوم اهداف خود را تعیین کنید

اخذ ایزو  می تواند مزایای بی شماری را هم در زمینه عملیاتی و هم در بازاریابی به همراه داشته باشد. اما شرکت شما تنها به صورت خودکار به آنها نمی رسد. نحوه بهره مندی شما از ISO نه تنها به شرایط سازمان شما بستگی دارد بلکه مهمتر از همه به اهدافی که تعیین کرده اید بستگی دارد. بنابراین پروژه گواهینامه ISO خود را با تعریف مزایایی که می خواهید به دست آورید آغاز کنید. بر پاداش های عملیاتی تمرکز کنید. سپس آنها را به اهداف ملموس تبدیل کنید.

مرحله سوم محدوده را تعریف کنید

به جای استفاده از ایزو در هر قسمت از سازمان خود می توانید بخش ها، محصولات یا مکان های خاصی را حذف کنید. یا می توانید گواهینامه خود را به تدریج و با مهمترین عملکردها شروع کنید. با این حال مزایا و معایب محدودیت دامنه ISO باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. با به کار بردن یکنواخت ایزو در کل سازمان می توان به سود زیادی دست یافت.

نحوه آماده سازی برای صدور ایزو

چه کسی مسئول است؟

صرف نظر از نحوه صدور ایزو، شرکت شما به یک فرد دارای امتیاز گواهینامه ایزو نیاز دارد که مسئول دستیابی و حفظ گواهینامه است. این اغلب یک مدیر یا مدیر اجرایی با کیفیت است. اما می تواند هر کسی با قدرت کافی برای پیاده سازی و تغییر فرایندهای عملیاتی باشد. ما همچنین توصیه می کنیم که شرکت های دارای مکان های متعدد از رویکرد غیرمتمرکز استفاده کنند. با این تنظیم انعطاف پذیری و سادگی را به دست خواهید آورد.

بیشتر بخوانید: ثبت اختراع

آموزش بگیرید

اگر شما مسئول اخذ گواهینامه ایزو شرکت خود و مدیریت سیستم کیفیت پس از آن هستید  باید با استانداردهای مربوط به ایزو آشنا باشید. الزامات آن و نحوه اعمال آنها را در شرکت خود بشناسید. همچنین باید بتوانید پروژه صدور گواهینامه ایزو را برنامه ریزی و اجرا کنید. اگر از یک مشاور برای اخذ ایزو استفاده می کنید می توانید با همکاری در کنار متخصص و بدون آموزش رسمی، به اندازه کافی یاد بگیرید. در غیر این صورت شرکت های کوچکتر ممکن است یک دوره پیاده سازی آنلاین را ترجیح دهند. در حالی که شرکت های بزرگتر با یک تیم پیاده سازی بیشتر از یک دوره سفارشی از راه دور یا در محل استفاده می کنند که آموزش را با فعالیت های پیاده سازی عملی ترکیب می کند.

پشتیبانی اجرایی کسب کنید

این را ساده نگیرید. مدیریت ارشد نقش مهمی در ایزو ایفا می کند. اولین قدم برای دستیابی به پشتیبانی فعال ارائه دانش لازم به مدیریت و آموزش نقش آنها در ایزو است.

اشتیاق ایجاد کنید

این مرحله نباید به تأخیر بیفتد. قبل از شروع تبلیغات، کارکنان خود را در مورد ISO مطلع کنید. به آنها نشان دهید که صدور گواهینامه ایزو نه تنها برای شرکت شما بلکه برای هر کارمندی مفید خواهد بود. تأثیرات مثبت بر فرایندهای کار، رضایت کارکنان و امنیت شغلی را توضیح دهید. آنها را برای مشارکت در پروژه ISO انگیزه دهید.

تجزیه و تحلیل را انجام دهید

بسیاری از شرکت ها تجزیه و تحلیل شکاف را برای قضاوت در مورد میزان مطابقت سازمان خود با ISO  و وجود شکاف مفید می دانند. نتایج به شما کمک می کند تعیین کنید که تلاش های اجرایی در کجا باید متمرکز شود. شما قادر خواهید بود یک برنامه پروژه بهتر با نقاط عطف دقیق تر و تاریخ های مورد نظر تهیه کنید. مشاوران ISO  از تجزیه و تحلیل شکاف برای آشنایی با شرکت شما استفاده می کنند. اما تجزیه و تحلیل شکاف اجباری نیست. به خصوص مشاغل کوچک و متوسط که ایزو را در داخل پیاده سازی می کنند. انجام چندین تجزیه و تحلیل کوچک شکاف هدفمند در مراحل مستندسازی و اجرا کارآمدتر خواهد بود.

پروژه خود را برنامه ریزی کنید

توصیه می کنیم برنامه ریزی پروژه خود را ساده نگه دارید. بر مراحل اجرا، نقاط عطف و تاریخ های هدف تمرکز کنید و مسئولیت ها را تعیین کنید. به ویژه شرکت های کوچک و متوسط باید سعی کنند از نمودارهای گانت و انواع پیچیدگی هایی که ممکن است ناشی از کمیته های هدایت نفخ باشد اجتناب کنند.

کیت های صدور گواهینامه خوب مرحله برنامه ریزی را ساده می کند. اما شما همچنین می توانید از چک لیست پیاده سازی اخذ ایزو  مفید برای تدوین برنامه ای با مسئولیت ها و تاریخ های مورد نظر استفاده کنید. روش دیگر این است که از مشاور بخواهید یک برنامه سفارشی برای شما تهیه کند.

یکی از مراحل اخذ ایزو آماده سازی است. آماده سازی خوب نه تنها بر موفقیت فوری پروژه اخذ ایزو شما بلکه بر پایداری سیستم مدیریت کیفیت تأثیر می گذارد.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ