اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی چیست؟ مراحل اخذ کد اقتصادی چیست؟ مدارک لازم جهت دریافت این کد برای افراد حقیقی و حقوقی چیست؟ مزایای اخذ کد اقتصادی چیست؟

دریافت کد اقتصادی پس از ثبت شرکت و برای اخذ کارت بازرگانی دریافت کد اقتصادی اقدام کنند. وگرنه مجاز به بستن قرارداد یا ارائه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال مالی نیستند. همچنین شرکت در مناقصه و مزایده ها , اخذ کارت بازرگانی ,بستن قرارداد با موسسه دولتی در گرو اخذ کد اقتصادی ۱۲ رقمی میباشد.

کد اقتصادی

این کد اقتصادی تا سال ۳۹۹ دوازده رقمی بود که از طرف مرکز سازمان امور مالیاتی به اشخاصی که در زمینه تجاری فعالیت میکنند داده شد. داشتن کد ۱۲ رقمی  به معنی کد احراز هویت افراد حقیقی و حقوقی در مرکز امور مالیاتی می باشد. ولی از اواسط سال ۱۳۹۹مطابق مصوبه هیئت دولت در راستای مقررات زدایی مقرر شد که پس از تشکیل پرونده کد اقتصادی ارائه مدارک، شناسه ملی شرکت به عنوان کد اقتصادی شرکت منظور گردد.

اخذ این کد برای تمامی مشاغل در عرصه تولید، توزیع، مونتاژ کردن و صادرات و واردات لازم می باشد. تمامی افراد حقیقی و حقوقی نیاز دارند که جهت فعالیت های اقتصادی خود، اقدام به ثبت نام کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی نمایند. باید توجه داشت که اخذ این کد برای افراد حقیقی برای ارائه پروانه کسب و کار و همچنین معرفی مکان فعالیت آنها ضروری می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی برای شخص حقیقی

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی برای افراد حقیقی شامل موارد زیر می باشد.

ارائه مشخصات فردی

ارائه درخواست برای اخذ این کد

ارائه پروانه کسب

ارائه گواهی واریزی هزینه صدور کد در شعب بانک ملی

ارائه سه عکس ۲ در ۳

 

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی برای شخص حقوقی

متقاضیان برای کد اقتصادی نیاز به ارائه مدارک هایی می باشند که عبارتند از:

تهیه و پر کردن دفترچه افراد حقوقی و به همراه داشتن مهر شرکت.

پاسخ استعلام از مرکز مستغلات شهر متقاضی برای تشکیل پرونده مالیات اجاره.

ارائه اصل و تصویر آگهی های مربوط به ثبت شرکت حقوقی.

ارائه مدارک شرکت شامل پیش آگهی تغییرات و تاسیس شرکت، اساسنامه شرکت، شرکت نامه و تقاضانامه مربوط به شرکت­های مسئولیت محدود، اظهارنامه مربوط به شرکت­های سهامی خاص و تقاضانامه موسسه ها( یک نسخه کپی).

ارائه اصل تمامی روزنامه های مربوط به تاسیس شرکت و همچنین روزنامه مربوط به تغییرات شرکت.

ارائه اصل مشخصات فردی تمامی اعضای شرکت.

ارائه اصل سند مالکیت در صورتی که یکی از سهامدارن شرکت، مالک مکان شرکت باشند یا اجاره نامه مربوط به مکان شرکت محضری یا اجاره نامه همراه با  اخذ کد رهگیری و هولوگرام به اسم شرکت( یک نسخه کپی)

نکته: برای اخذ این کد ، اجاره نامه شرکت باید به نام شرکت باشد. در غیر این صورت اگر به نام فرد باشد پذیرفته نمی شود.

ارائه اصل و کپی قبض های مربوط به آب، برق و تلفن شرکت.

ارائه گواهی امضای صاحبان امضا که شامل شخص حقوقی می باشد که باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت گردد و باید به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر باشد.

مزایای اخذ کد اقتصادی

مزایای اخذ کد اقتصادی شامل موارد زیر می باشد.

پرداخت حقوق دولت به عنوان مالیات.

تسهیل و تسریع مراحل بررسی و تحلیل دفاتر قانونی شرکت.

احراز هویت افراد در اداره مالیات و جلوگیری از رقابت­های ناسالم.

نکته: شرکت­هایی که دارای کد اقتصادی نیستند شامل قوانین معافیت از مالیات نمی­شوند.

اگر شما برای اخذ کد اقتصادی خود نیاز به راهنمایی دارید می توانید از طریق پل های ارتباطی با همکاران ما در ارتباط باشید تا بتوانید به بهترین صورت و در زمان کم کد اقتصادی خود را دریافت نمایید. در غیر این صورت اگر دوست دارید به یک کارشناس جهت دریافت کد اقتصادی مراجعه نمایید می توانید به کارشناسان مجموعه سپنتا ثبت مراجعه نمایید تا به بهترین شکل برای شما کد اقتصادی را دریافت نمایند.

 

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ