انحلال شرکت

انحلال شرکت هنگامی رخ می دهد که یک شرکت از شرکت های تجاری که ثبت عمومی است و اطلاعات رسمی شرکت در آن نشان داده می شود منحل شود.

انحلال شرکت به چه معناست؟ انحلال شرکت چه زمانی اتفاق می افتد؟ چگونه شرکت منحل می شود؟ آیا چیزی می تواند مانع انحلال شرکت شود؟

انحلال شرکت هنگامی رخ می دهد که یک شرکت از شرکت های تجاری که ثبت عمومی است و اطلاعات رسمی شرکت در آن نشان داده می شود منحل شود. واقعیت تلخ این است که تعداد کمی از مشاغل برای همیشه دوام می آورند و ممکن است زمانی برسد که شما باید منحل شدن شرکت محدود خود را در نظر بگیرید. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است به دنبال این گزینه باشید. کسب و کار شما ممکن است موفقیت آمیز باشد اما اکنون به هدف خود رسیده است یا شاید دچار انحلال شده باشد همچنین شما میتوانید از خدمات وبسایت سپنتا ثبت که شامل اخذ ایزو, ثبت برند و لوگو و… برخوردار شوید با ما همراه باشید.

انحلال شرکت به چه معناست؟

انحلال شرکتی که به آن انحلال یا اخراج نیز می گویند راهی برای تعطیلی یک شرکت محدود با حذف نام آن از ثبت رسمی که در خانه شرکت ها نگهداری می شود است. پس از حذف نام از ثبت، شرکت دیگر قانونی وجود ندارد.

انواع انحلال شرکت

انحلال راهی برای تعطیلی شرکت در شرایطی است که هیچ بدهی وجود ندارد یا در صورتی که بدهی معوق و سایر بدهی ها بتوانند ظرف ۱۲ ماه به طور کامل تسویه شود.

اگر شرکت شما قادر به بازپرداخت بدهی خود نیستید، منحل شدن به احتمال زیاد مناسب ترین گزینه برای شما خواهد بود. انحلال شامل استخراج دارایی ها از یک شرکت، فروش آنها برای به دست آوردن هرچه بیشتر پول و قرار دادن آنها برای پرداخت بدهی های معوق است. تصفیه فقط با یک متخصص ورشکستگی مجاز مجاز است که از طرف شما بر کل فرایند نظارت خواهد کرد.

چگونه شرکت منحل می شود؟

فرآیند منحل شدن شرکت شما از طریق ارسال فرم مخصوص انجام می شود که باید توسط اکثریت مدیران یا همه در صورت وجود یک یا دو نفر امضا شود. فرم باید برای رسیدگی به ادراه ثبت شرکت  ارسال شود و یک نسخه نیز باید برای همه دیگران که شامل طلبکاران، کارکنان و سهامداران است ارسال شود. از طرف دیگر این فرایند را می توان به صورت آنلاین تکمیل کرد. سپس اعلامیه ای در روزنامه منتشر می شود که تصمیم شما برای منحل شدن شرکت را اعلام می کند. ۳ ماه پس از انتشار این اطلاعیه، شرکت شما رسما منحل می شود. در صورتی که هیچ اعتراضی صورت نگرفته باشد. سپس روزنامه آخرین اطلاعیه ای مبنی بر منحل شدن شرکت شما صادر می کند.

آیا چیزی می تواند مانع انحلال شرکت شود؟

هر کسی می تواند به منحل شدن پیشنهادی شرکت شما اعتراض کند. اگر شرکت شما بدهکار است باید انتظار داشته باشید که طلبکاران به درخواست شما اعتراض کنند. اگر اعتراض توسط ثبت کننده تأیید شود، انحلال اجازه ادامه نخواهد داشت. شما باید توجه داشته باشید که یک طلبکار می تواند درخواست انحلال شرکت شما را به دادگاه کند. همچنین ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که شما به عنوان مدیر شرکت مجبور به متوقف کردن روند رسیدگی شوید. اگر شرکت شما تغییر نام داد، تجارت خود را ادامه داد یا ورشکسته شد  باید درخواست خود را پس بگیرید.

نکاتی درباره انحلال شرکت

در حالی که منحل شدن شرکت شما ممکن است یک فرایند ساده به نظر برسد باید احتیاط کرد. اگر اطلاعات نادرست را در برنامه خود ارائه دهید  عمدا یا غیر از این، یا در تصمیم خود مبنی بر انحلال به طرف ذینفع اطلاع ندهید عواقب آن می تواند شدید باشد. اگر طلبکار معتقد باشد که شرکت شما از طریق کانال های صحیح تعطیل نشده است یا دلیل مشروط دیگری برای اعتراض به تعطیلی دارد می تواند درخواست کند که شرکت شما در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردد. این امر به آنها و سایر طلبکاران برجسته اجازه می دهد تا به دنبال بدهی های پرداخت نشده شرکت شما را تعقیب کنند. بنابراین تعطیل کردن شرکت شما از طریق یک فرآیند رسمی منحل، یک اقدام نهایی است. مدیر تصفیه که بر انحلال نظارت می کند اطمینان می دهد که حداکثر مقدار پول از دارایی های شرکت تأمین می شود و این میزان به طور عادلانه بین همه طلبکاران توزیع می شود.

اگرچه منحل شدن شرکت ممکن است یک فرایند ساده باشد اما اگر اطلاعات نادرست ارائه دهید یا در تصمیم خود مبنی بر منحل شدن به طرف ذینفع اطلاع ندهید عواقب آن می تواند شدید و به ضرر شما باشد.

سپنتا ثبت ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت,ثبت برند,امور حقوقی میباشد.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ