ثبت اختراع

ثبت اختراع

هنگام تصمیم گیری در مورد درخواست ثبت اختراع ، باید اختراع خود را بررسی کرده و خطرات عدم ثبت اختراع را در برابر هزینه های انجام آن در نظر بگیرید.

ثبت اختراع

برای به دست آوردن حق ثبت اختراعات ، اطلاعات فنی در مورد اختراع باید در یک درخواست ثبت اختراعات برای عموم افشا شود. یک اختراع تنها در صورتی می تواند ثبت شود که دارای سه شرط باشد:

تازگی

نوآوری

کاربرد صنعتی

برای اطلاع داشتن از نحوه اخذ کارت بازرگانی با ما همراه باشید.

موارد غیر قابل ثبت

اکتشافات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری.

طرح ها، قوانین یا روش هایی برای انجام تجارت، انجام اعمال ذهنی یا اجتماعی.

روش های درمان یا تشخیص بیماری های انسان یا حیوان.

منابع ژنتیکی و اجزای ژنتیکی شامل یکسان، و همچنین فرآیندهای بیولوژیکی برای تولید همان.

هر چیزی که قبلا در صنایع و تکنیک ها پیش بینی شده بود.

اختراعاتی که بهره برداری تجاری از آنها مغایر خواهد بود.

جستجوی ثبت اختراع

امکان جستجوی ثبت اختراعات از طریق سوابق اداره ثبت اختراعات در بین درخواست های ثبت شده و ثبت اختراعات ثبت شده وجود دارد.

مدارک لازم جهت ثبت اختراع

نام و آدرس کامل متقاضیان

نام و آدرس مخترعان

جزئیات اولویت

عنوان اختراع

ارائه کپی اسناد اختراع

ارائه کپی سند واگذاری- در صورتی که قصد واگذاری ثبت اختراعات به نام کسی دیگر دارید.

فرایند بررسی اختراع

فرایند بررسی حق ثبت اختراع شامل موارد زیر می باشد:

 امتحان عمومی

هنگام ثبت درخواست ثبت اختراعات ، بررسی کنندگان دفتر ثبت اختراع بررسی می کنند که آیا همه مدارک مورد نیاز ارائه شده است، صرف نظر از محتویات مشخصات ثبت اختراعات .

 معاینه فنی و حرفه ای

هنگامی که اداره ثبت اختراعات تأیید می کند که کلیه اسناد قانونی به درستی به اداره ثبت اختراعات ارسال شده است و کلیه ی تشریفات تشکیل پرونده توسط مشتری انجام شده است، درخواست ثبت اختراعات بسته به نوع آن به یک دفتر معاینه حرفه ای ارجاع داده می شود.

 موضوع

کارشناسان دفتر معاینه محتویات شرح اختراعات را بررسی کرده و می بینند که آیا سه شرط اصلی برای ثبت دارد: تازگی، نوآوری و کاربرد صنعتی.

باید در نظر داشت که دفتر ثبت اختراعات در صورت تشخیص اینکه ثبت اختراعات قابل ثبت نیست یا مدارک دیگری مورد نیاز است می تواند در هر مرحله از درخواست ثبت اختراعات خودداری کند.

باید توجه داشته باشید که ممکن است مدت زمان لازم برای درخواست ثبت اختراعات شما طولانی شود. بنابراین باید در این مرحله صبور باشید. و همچنین باید توجه داشته باشید که مهلت های در خواست برای انواع ثبت ها مختلف می باشد.

واگذاری، ادغام، تغییر نام و آدرس صاحب اختراع

بر اساس قانون، هرگونه تغییر و اصلاح از جمله تغییر نام، آدرس، واگذاری، ادغام و قرارداد مجوز باید ثبت شود. در گواهی ثبت تأیید و در روزنامه رسمی برای اطلاع عموم منتشر شود.

مدارک مورد نیاز:

سند قانونی واگذاری، تغییر نام، تغییر آدرس.

گواهی ثبت نام.

 

مزایای ثبت اختراع

یک حق ثبت اختراعات به شما این حق را می دهد که دیگران را از کپی، ساخت، فروش یا وارد کردن اختراع خود بدون اجازه شما منع کنید.

می توانید از حق ثبت اختراعات خود برای استفاده دیگران از آن مجوز بگیرید یا می توانید آن را بفروشید. این می تواند منبع درآمد مهمی برای تجارت شما باشد. در واقع برخی از مشاغل فقط برای جمع آوری حق امتیاز از پتنتی که مجوز گرفته اند وجود دارد.

معایب ثبت اختراع

درخواست ثبت اختراع شما به این معنی است که اطلاعات فنی خاصی در مورد اختراع خود را در دسترس عموم قرار دهید.

درخواست برای ثبت اختراع  زمان بر است و وقت زیادی از شما را می گیرد. حتی ممکن است که سال ها طول بکشد. در این زمان ممکن است رقبای شما بر شما پیشی بگیرند و بدین طریق ارزش اختراع شما کاهش یابد

هزینه: در زمینه ثبت اختراعات چه موفق شوید چه نشوید برای شما هزینه خواهد داشت. درخواست جستجوی حق ثبت اختراعات موجود و هزینه های وکیل ثبت اختراع همگی می توانند به هزینه ای منطقی کمک کنند. البته باید توجه داشته باشید که همه اختراعات ارزش مالی ندارند.

نکته: شما حتما باید هزینه سالانه را پرداخت نمایید وگرنه حق ثبت اختراعات خود را از دست خواهید داد. شما باید آماده دفاع از حق ثبت اختراع خود باشید. اقدام علیه متخلف می تواند بسیار گران باشد. از سوی دیگر ثبت اختراعات می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کرده و دفاع را غیر ضروری کند.

با ارائه مطالب بالا دانستید که ثبت اختراعات چه مزایایی برای شما می تواند داشته باشد. شما با ثبت اختراعات می توانید از حقوق خود در مقابل افراد سودجو محافظت نمایید.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ