رتبه بندی شرکت ها

رتبه بندی شرکت ها

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، شرکت ها را در پنج بخش مختلف رتبه بندی کرده است. این شرکت ها شامل  شرکت های پیمانکاری، مشاوره، انبوه سازی، انفورماتیک، طراحی و ساخت EPC  است. به این رتبه ها گرید می گویند و به فرآیند دریافت آن اخذ رتبه می گویند.

رتبه بندی شرکت ها

هدف از رتبه بندی شرکت ها، سروسامان بخشیدن برای برگزاری مناقصه های بزرگ می باشد. در واقع این سازمان با رتبه بندی شرکت ها، سطح اعتبار و صلاحیت شرکت ها را با سطح یکسان می سنجد. بر این اساس جایی برای افراد سودجو در نحوه برگزاری مناقصه ها وجود ندارد و پروژه ها به دست افراد حرفه ای می رسد. بنابراین رتبه بندی و ثبت شرکت های حقوقی، یک امر مهم و ضروری است.

برای ثبت شرکت کلیک کنید.

اخذ گرید شرکت

شرکت های پیمانکاری به ۱۱ رشته و شرکت های مشاور به ۹ رشته رتبه بندی شده اند. شرکت های پیمانکاری در رشته های مختلف کاوش های زمینی و مرمت آثار باستانی و….. رتبه بندی می شوند.

شرکتهای مشاور در رشته های راه و ترابری، معماری و شهرسازی، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، صنعت و معدن، پست و مخابرات، انرژی و گروه تخصص های مشترک رتبه بندی می گردند.

محدوده رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری از ۱ تا ۵ و محدوده رتبه بندی شرکتهای مشاور از ۱ تا ۳ است. رتبه ۱ به شرکت های پیمانکاری و مشاوره با کیفیت تعلق می گیرد. اما اگر شرکت های پیمانکاری و مشاور دارای حداقل شرایط برای اخذ رتبه باشند به ترتیب می توانند رتبه های ۵ و ۳ را کسب کنند.

رتبه بندی برای شرکت های پیمانکاری و مشاور به وسیله ی سامانه الکترونیکی ساجات صورت می گیرد. یعنی شرکت ها باید در این سامانه ثبت نام کنند و مدارک لازم را بارگذاری کنند.

رتبه بندی شرکتهای علاوه بر اینکه نشانگر توانایی و مهارت در رشته های مختلف می باشد می تواند با شرکت های دولتی قرارداد ببندند.

اگر اقدام به ثبت شرکت حقوقی پیمانکاری کرده اید اما رتبه ندارد، شرکت ها و سازمان های دولتی نمی توانند با شرکت شما همکاری کنند. شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی لازم هست که گواهی صلاحیت پیمانکاری دریافت کنند.

انواع رتبه شرکت

پیمانکاری

مشاور

انفورماتیک

EPC صنعتی و غیر صنعتی

مدیریت طرح

رتبه بندی شرکت پیمانکاری و مشاور نسبت به بقیه موارد راحت تر می باشند. رتبه بندی شرکت پیمانکاری در ۱۱ رشته تعریف شده اند و دارای ۵ پایه می باشند اما شرکت ها مشاور دارای ۳ پایه هستند.

تفاوت رتبه بندی پیمانکاری با رتبه بندی مشاور

فعالیت شرکت های پیمانکاری در قالب قراردادهای اجرایی در حوزه ی ساخت و نظارت بر پیمانکار است. اما شرکت های مشاور در حوزه ی طراحی و نظارت بر ساخت می باشد و نقش واسطه گر میان پیمانکار و کارفرما دارند.

مهمترین نکته برای رتبه بندی و ثبت شرکت حقوقی پیمانکاری برای نیروی فنی و مهندسی در اعضای هیئت مدیره، رزومه کاری وتوان مالی است. اما در تسلیم رتبه بندی به شرکت مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد.

شرایط لازم برای دریافت رتبه بندی

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها

حداقل ۲/۳ اعضاء هیئت مدیره شرکت بایستی دارای مدرک لیسانس فنی و مهندسی باشند.

در اعضای هیئت مدیره شرکت باید یکی از موارد زیر وجود داشته باشد.

شرکت در صورت داشتن یک نیروی مهندس با ۷سال سابقه تنها می تواند در یک رشته تقاضای رتبه بدهد.

شرکت در صورت داشتن دو نیروی مهندس هرکدام با ۳ سال سابقه می تواند در دو رشته مختلف تقاضا بدهد.

مزایای رتبه بندی شرکت ها

بستن عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی. وگرنه نداشتن رتبه مانع همکاری سازمان های دولتی می شود.

شرکت های پیمانکاری برای اینکه بتواند در مناقصه ها شرکت کند نیازمند گواهی صلاحیت می باشد. در صورت کسب این گواهی می تواند در مزایده ها و مناقصه ها شرکت نمیاد.

بنابراین نیاز است که سرمایه گذاران برای انتخاب شرکت مناسب جهت بستن قرارداد، به رتبه، تجربه کاری و توان مالی شرکت ها توجه می کنند و سپس برای بستن قرارداد اقدام کنند.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ