فرق ثبت برند و لوگو شرکت های مختلف

فرق ثبت برند و لوگو شرکت های مختلف

ثبت برند در واقع به معنی ثبت علامت تجاری یک سازمان یا شرکت است که می تواند مشخص کننده نوع فعالیت و هدف های آن شرکت باشد. ثبت برند و لوگو یکی از کارهایی است که انجام آن دارای مزایای بسیار زیادی برای  شرکت می باشد.

مزیت های ثبت برند

برند تجاری یک شرکت در واقع مفاهیم و شعارهای آن سازمان را در خود جای می‌دهد و یکی ازمزیت های ثبت برند و لوگو این است که افراد می توانند تبلیغات خود را برآن اساس پیش ببرند.

ثبت برند و لوگو تجاری یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که کارآفرینان باید در راستای معرفی سازمان و شرکت خود انجام دهند، زیرا برند ها و علامت های تجاری در ذهن مخاطبان برای مدت زیادی باقی می ماند و باعث شناخته شدن شرکت می شود.

ثبت برند و مزیت های آن

همچنین این افراد می‌توانند با واگذار کردن برند به دیگر افراد و عقد قرارداد، یک نوع کسب درآمد جدید برای خود بیافرینند.

مدارک برای ثبت برند و علامت تجاری برای افراد حقیقی وحقوقی متفاوت است، به طوری که افراد برای ثبت برند خود به صورت حقیقی علاوه بر مدارک شناسایی خود فرد باید مجوز فعالیت؛ نظیر جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت و مجوز کسب و کار یا کارت بازرگانی را همراه داشته باشند و به کارشناس ارائه دهند.

بعد از تحویل مدارک مربوطه، کارشناسان برند تجاری شما را بررسی می‌کنند و اگر علامت تجاری شما تا به حال استفاده نشده باشد و در جایی به ثبت نرسیده باشد، با توجه به شئونات جامعه آن را ثبت می کنند.

فرایند ثبت برند به مدت سه ماه به طول می انجامد که این پروسه برای افراد مختلف با توجه به مدارک ارائه داده شده و متفاوت می باشد.

یکی دیگر از دلایلی که ثبت برند دارای اهمیت بسیار زیادی است، حقوق کپی رایت و محافظت از محتوا است که این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

کارآفرینان باید در کنار کیفیت محصول و خدمات شرکت خود، بر بازاریابی و تبلیغ برای شرکت هم تمرکز کنند.

نام برند و علامت برند، باید در چهارچوبی قرار بگیرد که پیام را به راحتی به مخاطب منتقل نماید، برند و لوگو باید به طوری باشند که در دیگر زبان های رایج تلفظ خوبی داشته باشد تا بتواند در سطح جهانی هم پیشرفت کنند.

محدودیت های انتخاب برند

طراحی لوگو و انتخاب برند دارای محدودیت هایی به شرح زیر است:

۱) افراد نباید در نام تجاری و طراحی برند خود از کلماتی که مخصوص مقامات و ارگان های رسمی و دولتی هستند، استفاده کنند.

۲) اگر بنا به دلایلی، کارشناسان تشخیص دهند که علامت شما کپی است؛ برند شما سبز نخواهد شد.

۳) هنگام طراحی لوگو و نام برند، از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید، عدم مغایرت علامت تجاری با شئونات جامعه است.

۴) صاحبان شرکت باید توجه کنند که نمی توانند در برند خود از پرچم و نماد های ثبت شده کشوری استفاده کنند. به علاوه استفاده از نمادهای شاهنشاهی و سلطنتی دارای محدودیت می باشد و باعث رد شدن برند می شود.

مواردی مثل شباهت با دیگر برند های ثبت شده، عدم رعایت مقررات تعیین شده و ناقص بودن مدارک تحویل داده شده باعث رد شدن توسط کارشناس می شود. بنابراین برای سهولت ثبت لوگو و برند خود باید موارد ذکر شده توجه داشته باشید.

محدودیت های انتخاب برند

ثبت برند بین المللی

اگر تمایل به ثبت برند به صورت بین المللی دارید، اول باید برند خود را در کشوری که در آن قرار دارید ثبت کنید و سپس مدارک خود را که شامل کارت بازرگانی و مواردی دیگر می باشد را ارائه دهید. ثبت بین المللی شما را از مزیت بزرگی برخوردار می کند  که در آن ایران و هشتاد و پنج کشور از برند شما محافظت می کنند.

عدم ثبت برند باعث بروز مشکلات حقوقی می شود، البته این امر ضروری نیست و به صورت اختیاری انجام می گیرد، اما ثبت نشدن برند؛ کسب و کار شما را تهدید می کند، زیرا زمانی که به موفقیت بسیاری دست میابید، عده ای سوء استفاده گر پیدا می‌شوند که بدون اطلاع شما برند را به نام خود ثبت می‌کنند.

پس همانطور که متوجه شدید ثبت برند و لوگوی شرکت اجباری نیست، اما بسیار مفید و دارای مزایای زیادی برای کار آفرین و موقعیت شرکت و سازمان می باشد.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ