قوانین ثبت لوگو برند که باید بدانید

قوانین ثبت لوگو برند که باید بدانید-وب سایت

در دنیای تجارت لوگو و برند بسیار مورد توجه قرار گرفته و مشهور هستندبه همین دلیل قوانین ثبت لوگو برند که باید بدانیدبرای شما توضیح داده شده است. بعضی از افراد فکر می کنند که برند و لوگو در اصل یکی هستند و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما در واقعیت لوگو و برند با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. لوگو شکل، نماد و ظاهری است که برند توسط آن معرفی می شود. لوگوی یک واحد تولیدی بر روی تمامی کالا های ساخته شده درج می شود، خریداران با دیدن نام و لوگوی مخصوص بر روی کالا، از اصل بود آن اطمینان می یابند. به عبارتی لوگوی کارخانه بر روی کالا بیان می کند که این کالا توسط چه کارخانه و با چه کیفیتی ساخته شده است. برند بدون لوگو مانند فرد بی هویت و اسم است.

قوانین ثبت لوگو برند که باید بدانید-وب سایت سپنتا

برند ها به واسطه لوگو ها شناسایی می شوند.  لوگو ظاهر فیزیکی داشته و حضور دارد. اما برند حالت معنوی و غیر مادی دارد. در ظاهر چیزی به عنوان برند وجود ندارد، اما در واقعیت دنیای تجارت و بازرگانی اساس بسیاری از اتفاقات را تشکیل داده است. به واسطه ی برندینگ واحد اقتصادی اعم از خدماتی، تولیدی و بازرگانی جایگاه ویژه ای کسب خواهند کرد. قیمت محصولات و یا خدمات سیر صعودی پیدا خواهد کرد. برند گویای اعتباری که که شما به عنوان واحد اقتصادی در طی سال ها تجربه کسب کرده اید.  وقتی شرکتی برند می شود می تواند تبلیغات گسترده ای را در سطوح مختلف انجام دهد. به عبارتی برند حکم مالکیت و به اختصار درآوردن تمام حقوق معنوی و مادی یک واحد اقتصادی است.

ثبت لوگو تابع چه قوانینی است؟

ثبت لوگو تابع چه قوانینی است؟-وب سایت سپنتا

لوگو با نام های دیگری هم چون آرم، مارک تجاری و علامت تجاری شناخته شده است. ثبت لوگو کار ساده ای نبوده و باید حتما قوقانین مربوطه را تایید کند. اگر یک دلیل برای نقض قوانین وجود داشته باشد، امکان ثبت برند وجود نخواهد داشت.

 • لوگویی که برای برند و شرکت ثبت می شود، باید حتما توسط یک گرافیست طراحی شود. ممکن است بعضی برای صرفه جویی در هزینه ها طراحی لوگو را به جای سپردن به یک فرد متخصص، به فرد اماتور بسپارند. در این صورت محصول نهایی تاییدیه لازم را دریافت نخواهد کرد.
 • لوگو متناسب با نوع فعالیت مجموعه طراحی خواهد شد، بدین ترتیب لوگو معرف کسب و کار می باشد. به عنوان مثال لوگوی یک شرکت حمل و نقل شبیه به خودرو های مربوطه است.
 • در هر کشوری شرع و عرف خاصی وجود دارد، در ایران شاهد چنین قوانینی هستیم، اگر لوگو کوچکترین مغایرتی با این قوانین داشته باشد، فورا رد خواهد شد.
 • بهتر است لوگو با ویژگی های یک منطقه و کشور که در آن قرار دارد، هماهنگ باشد و ویژگی های اختصاری آن منطقه درون لوگو گنجانده شود.
 • لوگو می تواند ترکیبی از حروف و یا نشان های مختلف باشد. دامنه ی انتخاب طرح برای لوگو گسترده است.
 • لوگو باید حتما تحت مالکیت شخص حقیقی و یا حقوقی باشد، که متقاضی برند است. وقتی شما مالک لوگو و آرم نیستید، نمی توانید برای شرک خود از آن استفاده کنید.
 • لوگو را می توان در بعد های مختلف طراحی کرد. در حال حاضر لوگو های تک بعدی ، سه بعدی، پنج بعدی و هفت بعدی وجود دارد. هنگامی که برای ثبت برند اقدام می شود، در صورت چند بعدی بودن لوگو باید از تمامی زوایای لوگو یک عکس گرفته شده و ضمیمه ی پرونده ارسالی شود.

 

حقوق صاحبان لوگو

حقوق صاحبان لوگو-وب سایت سپنتا

 • اگر شما دارای لوگوی خاصی برای برند خود هستید و پس از ثبت لوگوی شما، فرد دیگری اقدام به ثبت کرد و از لوگوی شما کپی برداری کرده باشد، شما می توانید به راحتی علیه ایشان شکایت کنید و لوگوی ایشان را باطل کنید. کپی برداری می تواند جزئی و یا کلی باشد.
 • هیچ کس بدون اجازه و دریافت گواهی از شما نمی تواند از لوگو و یا لیبل شما استفاده کند. شما می توانید با تنظیم شکایتی فرد خاطی را به مراجع قضایی کشانده و از ایشان خسارت دریافت کنید.
 • شما می توانید اجازه ی استفاده از لوگو  را به صورت قانونی به اشخاص دیگری بدهید. برای این کار یک قرارداد تنظیم شده و فردی خواهان لوگوی شما می تواند بنا به خواست شما و مفاد قرارداد مبلغی را برای استفاده از لوگو پرداخت کند.
 • جالب است بدانید که لوگو ها دارای تاریخ تولد و تاریخ انقضا می باشند. یک لوگو به صورت معمول در بازه ده ساله فعال می باشد و پس از گذشت ده سال مالک باید با ارائه مدارک اقدام به تمدید لوگو کند.

 

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ