ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان

برای آنکه بدانید ثبت شرکت دانش بنیان به چه صورت است در این مقاله همراه ما باشید.

شرکت های دانش بنیان برترین نوع شرکت ها به حساب می آیند؛ لذا از ایده های نسل جوان حمایت می کنند و سبب می شوند؛ این ایده و تفکر به حقیقت بپیوندد. در حقیقت محصول نهایی شرکت های دانش بنیان، یک ایده برای تولید محصول یا ارائه خدمات می باشد؛ بنابراین بهترین اطلاعات این نوع از شرکت ها، ایده مخترعین می باشد.

برای این که حق انحصاری ایده متعلق به شخص مخترع باشد؛ حتما باید شرکت در اداره کل شرکت ها به ثبت برسد؛ تا افراد نتواند بدون اجازه ی فرد مخترع از ایده و اطلاعات آن ها بهره برداری کنند. با ثبت شرکت دانش بنیان، تمامی حقوق معنوی اختراع متعلق به مخترعین می شود. بنابراین اگر بدون اجازه از مخترع، از اطلاعات و اختراع او استفاده شود؛ او می تواند به صورت قانونی با متخلفین برخورد کند.

در این مقاله به صورت مفصل در رابطه با ثبت شرکت دانش بنیان توضیح داده شده است. اگر تمایل دارید، در این زمینه اطلاعات مفیدی به دست بیاورید؛ افتخار همراهی تان را به ما بدهید.

ثبت شرکت دانش بنیان

 

شرکت دانش بنیان چیست؟

امروز، جامعه  در حال پیشرفت است. به همین دلیل اساس شرکت ها تنها بر پایه تولید محصول و ارائه خدمات جدید نیست؛ بلکه برخی از شرکت ها بر پایه علوم جدید و اطلاعات بروز تشکیل می شوند. به شرکت هایی که بر پایه نو آوری های جدید تشکیل شده اند، شرکت دانش بنیان گفته می شود.

هدف از تشکیل شرکت های دانش بنیان، افزایش علم و ثروت با حمایت از ایده مخترعین می باشد. هم چنین این شرکت ها در تلاش هستند؛ وضعیت اقتصاد جامعه را بهتر کنند، تا افراد جامعه از نظر کار و رفاه تامین باشند.

شرکت های دانش بنیان از لحاظ تشکیلات به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • شرکت هایی که اعضای علمی مالک آن هستند. این گونه از شرکت های بنیادی خصوصی هستند؛ لذا دانشگاه ها کمترین سهم را در تشکیل آن، دارند. سرمایه و منابع این نوع از شرکت های دانش بنیان را دولت تامین نمی کند. به همین علت مجبورند، حتما با تشکیل هیئت مدیره خیلی زود در اداره کل شرکت ها به ثبت برسند.
 • شرکت های دانش بنیانی که دانشگاه نیز در مالکیت آن ها سهم دارند. اگر در تاسیس شرکت دانش بنیان دانشگاه ۵۰ درصد یا بیشتر از این مقدار سهم داشته باشد؛ آن شرکت دولتی است. خدمات علمی، فنی و تحقیقاتی در این شرکت ها در بهترین شکل ممکن انجام می شود، لذا بیشترین امکانات آن را دولت تامین می کند.

ثبت شرکت دانش بنیان

نحوه ثبت شرکت های دانش بنیان

شرایط ثبت شرکت های دانش بنیان نوپا آسان تر است. به همین خاطر موسسان کمی قوت قلب می گیرند و با اشتیاق بیشتری به ثبت شرکت خود می پردازند. برای این که شرکت دانش بنیان خود را تاسیس کنید؛ بایستی حداقل یک سال از ثبت اختراع شما گذشته باشد، تا بتوانید شرکت خود را به صورت رسمی در اداره کل شرکت ها به ثبت برسانید.

برای این که شرکت های دانش بنیان نوپا در سامانه ارزیابی به ثبت برسند؛ بایستی حتما نیمی از اعضای هیئت مدیره شرکت از شرایط ذیل برخوردار باشند:

 • دارای مدرک کار شناسایی باشند.
 • حداقل یک یا دو سال در زمینه کار های علمی-تخصصی فعالیت داشته باشند و بتوانند یک شرکت بزرگ را رهبری کنند.
 • حداقل یک اختراع داخلی یا بین المللی را به ثبت رسانده باشند.

شرکت دانش بنیان نوپا باید حداقل ۳ نیروی انسانی متخصص تمام وقت، داشته باشد؛ لذا بازرسان برای بازدید از این شرکت ها خبر نمی دهند و در هر زمانی از شبانه روز بدون اطلاع قبلی به شرکت ها می روند.

برای این که در روند ثبت شرکت، هیچ مشکلی به وجود نیاید؛ حتما در رابطه با روند کاری شرکت به صورت مفصل و شفاف برای کارشناسان توضیح دهید. کالا و خدمات شرکت های دانش بنیان باید مطابق به فعالیت های فنی- تخصصی و بومی سازی صورت گیرد؛ لذا هدف اصلی تولید این مجموعه ها عرضه کالا ها به واسطه علوم و نبوغ جدید است.

ثبت شرکت دانش بنیان

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت

 • رزومه شرکت
 • آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به اداره دارایی
 • تصویر اساسنامه شرکت
 • کپی روزنامه رسمی شرکت
 • کپی اظهار نامه شرکت دانش بنیاد
 • کپی مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره
 • میزان تحصیلات افراد مهم در شرکت همچون اعضای هیئت مدیره
 • لیست بیمه شرکت و همین طور میزان دستمزد کارکنان
نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ