قوانین انحلال شرکت در عدم ثبت

ثبت انحلال شرکت

وقتی که فعالیت شرکت شما به پایان رسیده باشد و یا هنگامی که دیگر با شرکتتان کار نمی کنید، بهتر است انحلال شرکت خود را به ثبت برسانید و یا این که اگر در انحلال شرکت و در صورت عدم ثبت آن کاری انجام ندهید با مقررات قانونی برخورد خواهد شد.

ما در این مقاله راجع به ثبت انحلال شرکت صحبت می کنیم و سوالات احتمالی شما را در این خصوص پاسخ می دهیم. البته ما در مقالات گذسته به صورت مفصی در رابطه با نحوه خدمات ثبت شرکت و سپردن آن به شرکت ثبت سپنتا صحبت کرده ایم.

از کجا باید شروع کنید و هزینه آن چقدر است؟ مالیات آن را چگونه باید پرداخت کنید؟

احتمالا سوالات بالا سوالات شما نیز هست. برای پاسخ آن ها در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

ثبت انحلال شرکت به چه معناست؟

گاهی شرکت ها باید به حیات تجاری خود پایان دهند و انحلال آن را ثبت کنند. البته وقتی از منحل کردن یک شرکت صحبت می کنیم منظور ما نیست که کسب و کار شما باید پایان یافته باشد، این به معنی این است که شما فقط قرار است یک شرکت خاص را منحل کنید.

شرکت ها به دلایل بسیار زیادی می توانند به کار خود خاتمه دهند، اما همه این ها به معنی این نیست که شما کار خود را برای همیشه تعطیل می کنید.

گاهی شرکت ها به دلایلی مانند ادغام با شرکت های دیگر، راه اندازی کسب و کار جدید، تأسیس شرکت به نوعی دیگر و … نیازمند این هستند که انحلال خود را ثبت کنند.

انواع ثبت انحلال شرکت

در قسمت قبلی مقاله علت های احتمالی انحلال یک شرکت را بیان کردیم، در ادامه به علت های قانونی انحلال یک شرکت می پردازیم و به یک جمع بندی کلی می رسیم.

انواع ثبت انحلال شرکت

گفتنی است که علت های بالا هم در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

انحلال قهری شرکت

این اتفاق زمانی می افتد که یک شرکت ورشکست شده باشد، البته برای ثبت انحلال قهری شرکت نیازی به حکم دادگاه ندارید و بدون روند هایی در دادگاه و گرفتن حکم ورشکستگی شما می توانید شرکت را منحل کنید.

ثبت انحلال شرکت با توجه به تصمیم مجمع تمومی

بهتر است ابتدا مجمع عمومی را تعریف کنیم. مجمع عمومی شامل سهام داران و هیئت مدیره شرکت است که جلسه تشکیل می دهند.

البته توجه کنید که در صورت موافقت مجمع عمومی یک شرکت می تواند انحلال خود را تکمیل کند، در این حالت ثبت شرکت به صورت اختیاری انجام شده است، اما در انحلال قهری، پایان کار شرکت اجباری است.

انحلال شرکت با حکم قضایی

در بعضی از موارد دادگاه هم می تواند برای منحل کردن یک شرکت حکم دهد. در این حالت هم ثبت انحلال شرکت به صورت اجباری انجام می شود.

البته در این صورت دادگاه یک مهلت شش ماهه برای رفع ایرادات به شرکت می دهد و اگر شرکت این ایرادات را طی این مدت رفع نکند، دادگاه حکم انحلال آن را صادر می کند.

چند دلیل اصلی برای انحلال شرکت

برای اینکه یک شرکت فعالیت خود را خاتمه دهد و دارایی ان بین سهامداران تقسیم گردد، علت های زیادی وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را گفته ایم.

دلایل ثبت انحلال شرکت

انجام موضوع فعالیت شرکت

گاهی از اوقات موضوعی که ثبت شرکت برای آن انجام شده بود به اتمام می رسد و دیگر انجام ان غیز ممکن است. در چنین حالتی کاملا طبیعی است که شرکت منحل گردد. به عنوان مثال وقتی شرکتی برای برداشت از یک منبع تأسیس شده باشد، بعد از این که کالای منبع بع اتمام برسد شرکت دیگر کاری برای انجام دادن ندارد.

انقضا مدت

گاهی از اوقات شرکت ها برای مدت معینی تشکیل می شوند و ثبت شرکت انجام می شود، اگر آن مدت تمام شود کار شرکت هم تمام است.

تصمیم همه شرکا

اگر تمامی افراد شریک در شرکت، برای انحلال شرکت اتفاق نظر داشته باشند، ثبت انحلال شرکت به آسانی انجام می شود.

منتفی شدن تعداد شرکا

هر گاه تمامی شرکای شرکت از هیئت مدیره انصراف دهند به طوری که فقط یک شریک باقی بماند، شرکت به طور طبیعی منحل می شود.

گاهی از موارد دو نفر از شرکا روی هم سهمی بالاتر از پنجاه درصد دارند که در لین صورت فقط با امضای دو نفر شرکت منحل می شود و دیگر نیازی به امضای بقیه نیست.

مالیات در ثبت انحلال شرکت

بعد از اینکه شرکت منحل شد و آگهی انحلال شرکت در روزنامه رسمی تکمیل شد، مدیر تصفیه باید به سایت اداره دارایی مراجعه کند و اظهارنامه انحلال شرکت را تکمیل نماید و به اداره دارایی تحویل دهد.

میزان مالیات شرکت بعد از اینکه توسط اداره و کارشناس بررسی شد، مشخص می شود و نمی توان رقمی را برای آن حدس زد.

عواقب عدم ثبت شرکت

شرکتی که در اداره ثبت شرکت ها همچنان ثبت نشده و به تبع آن، شرکتنامه اش اعلان نگردیده است، ممکن است با خطر انحلال مواجه شود.

در واقع، ماده ۲ قانون ثبت شرکت ها ( مصوب ۱۳۱۰) ، ثبت شرکت های تجاری را الزامی تلقی کرده و برای مدیران شرکتی که به ثبت نرسیده باشد،جزای نقدی معین نموده و اضافه کرده است که “… در صورت تقاضای مدعی العموم ، حکم انحلال شرکت متخلف نیز صادر خواهد شد “.

مفهوم این قسمت ماده اخیر این است که تا زمانی که دادستان انحلال شرکت را تقاضا نکرده و دادگاه حکم به انحلال نداده است، شرکت با جمع شرایط دیگر، تشکیل شده محسوب خواهد شد؛ اما اگر دادستان تقاضای انحلال شرکت را بکند، به صرف تقاضای او و فقط به این دلیل که شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده است، منحل اعلام خواهد شد و هیچ دلیل دیگری برای صدور حکم انحلال شرکت لازم نیست.

عواقب عدم ثبت انحلال شرکت

همچنین، باید توجه کرد که حتی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، به این معنا نیست که شرکت واقعاَ وجود دارد و هرگاه معلوم شود که ثبت شرکت بدون توجه به سایر شرایط تشکیل شرکت انجام گرفته است، شرکت باطل خواهد بود؛ مانند وقتی که ثابت شود یکی از شرکا اهلیت امضای قرارداد شرکت را نداشته است یا بدون قصد بوده؛ چون اگر چنین عواملی وجود نداشته باشد، قرارداد شرکت نمی تواند موجود باشدث و حتی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها نمی تواند به آن موجودیت قطعی اعطا کند و هر ذی نفعی به رغم ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، حق تقاضای ابطال آن را خواهد داشت.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ