بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی

بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی

در این مقاله قصد دارم به بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی بپردازم. اگر علاقمند به دانستن مطالبی در مورد بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی هستید تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

طرح صنعتی چیست

طراحی صنعتی به این است که یک چیز چگونه به نظر می رسد. طرح‌های صنعتی را می‌توان در بسیاری از محصولات روزمره یافت، مانند خطوط منحصربه‌فرد کاپوت ماشین، رابط کاربری گرافیکی روی گوشی یا شکل یا الگوی خاص کفش‌های مورد علاقه‌تان. یکی از اهداف طراحی صنعتی این است که فرم و عملکرد با هم کار کنند، که منجر به محصولاتی شود که نه تنها استفاده از آنها آسان است و از نظر عملکردی معنادار است، بلکه از نظر بصری نیز متمایز و جذاب هستند.

بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی

طراحی صنعتی می تواند به یک محصول مزیت رقابتی در بازار بدهد. برای فروش یک محصول، عوامل متعددی از جمله قیمت، عملکرد، شهرت و زیبایی آن باید در نظر گرفته شود. مصرف کنندگان اغلب به سمت یک محصول چشم نواز جذب می شوند و بر این اساس، تولیدکنندگان پول و دانش زیادی را برای طرح های صنعتی خود صرف می کنند. یک طراحی موثر برای مصرف کننده جذاب خواهد بود و حتی یک ارتباط عاطفی بین مصرف کننده، محصول و برند ایجاد می کند و می تواند بر رفتار مصرف کننده تأثیر بگذارد و در نهایت از بازاریابی و فروش محصول حمایت کند. به همین دلیل است که یک طرح جدید به عنوان دارایی معنوی ارزشمند در نظر گرفته می شود.

اکثر کشورها قوانین مالکیت معنوی دارند که به افراد و مشاغل اجازه می دهد تا حقوق مربوط به طرح های صنعتی خود را تضمین کنند. قانون طراحی صنعتی حق انحصاری برای ویژگی‌های سه بعدی شکل و پیکربندی و همچنین ویژگی‌های دو بعدی مانند الگو و تزئینات، از جمله رنگ، اعمال شده بر روی یک محصول نهایی را اعطا می‌کند.

ویژگی طرح های صنعتی ثبت شده

طرح صنعتی ثبت شده حق انحصاری را برای مالک فراهم می کند تا از ساخت، فروش و واردات کالایی برای مقاصد تجاری توسط دیگران جلوگیری کند که دارای طرحی مشابه یا اساسا مشابه با طرح ثبت شده است.

با ثبت نام، این حق انحصاری تا ۱۵ سال به شما اعطا می کند، به این معنی که شما می توانید تا ۱۵ سال از طرح خود در برابر نقض حقوق دفاع کنید. به عنوان مثال اگر شما در صنعت جواهرسازی فعالیت می کنید، و برای ظاهر امضای گوشواره های خود یک ثبت طرح صنعتی به شما اعطا شده است، در این صورت رقبای شما نمی توانند گوشواره هایی با طرحی مشابه یا تقریبا مشابه با شما بفروشند.

فواید ثبت طرح صنعتی

ثبت نام علاوه بر جلوگیری از کپی کردن طرح شما توسط رقبا، می تواند دارایی مهمی برای شرکت شما باشد. می تواند:

جذب سرمایه

بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی، مانند سایر اشکال حقوق مالکیت معنوی، می تواند سرمایه گذاران و شرکای تجاری را به شرکت شما جذب کند. برای کسب و کارهای نوپا کوچکتر،حقوق انحصاری ارائه شده توسط مالکیت معنوی ثبت شده می تواند دارایی های کلیدی و حتی گاهی اوقات از دارایی های مشهود مانند تجهیزات یا زمین ارزشمندتر باشد.

دارای مجوز، فروخته یا استفاده برای تضمین یک وام

صاحبان حقوق مالکیت معنوی می توانند مانند هر دارایی، آنها را مجوز دهند، بفروشند یا از آنها برای تضمین وام استفاده کنند. این می تواند منبع درآمد مهمی برای کسب و کار شما باشد.

بیشتر بخوانید: برای اخذ جواز تاسیس چه مدارکی لازم است؟

تعامل طرح صنعتی و سایر حقوق مالکیت معنوی

مردم گهگاه طرح های صنعتی را با حق ثبت اختراع، علائم تجاری یا کپی رایت اشتباه می گیرند. همه آنها حقوقی هستند که برای خلاقیت فکری اعطا شده و اشکالی از مالکیت فکری هستند. با این حال، تفاوت های مهمی وجود دارد:

ثبت اختراعات، اختراعات جدید و مفید (محصول، ترکیب، ماشین، فرآیند) یا هر پیشرفت جدید و مفید برای یک اختراع موجود را پوشش می دهد.

علائم تجاری می تواند یک یا ترکیبی از کلمات، صداها یا طرح هایی باشد که برای متمایز کردن کالاها یا خدمات یک شخص یا سازمان از کالاهای دیگران استفاده می شود.

حق نسخه‌برداری از آثار اصلی ادبی، هنری، نمایشی یا موسیقی (از جمله برنامه‌های رایانه‌ای) و سایر موضوعاتی که به عنوان اجراهای اجراکنندگان، ضبط‌های صوتی و سیگنال‌های ارتباطی شناخته می‌شوند، محافظت می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی می توانید همین اکنون با مشاوران مجرب ما در این باره تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ