هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر است؟

بسته‌ بندی و شکل ظاهری محصولات باعث فروش بیش تر آن‌ها و جذب مشتری می‌شود. همه افراد به نوعی با بسته بندی تجاری سروکار دارند و برای جذب مشتری بیش تر و جذب مخاطبان بیش تر به دنبال طرح هایی نو و ایده‌هایی جدید می‌گردند، اما از طرفی افرادی هستند که با کپی برداری از طرح های ایجاد شده سعی می کنند که جایگاه به دس

هزینه ثبت طرح صنعتی چقدر است؟ بسته‌ بندی و شکل ظاهری محصولات باعث فروش بیش تر آن‌ها و جذب مشتری می‌شود همه افراد به نوعی با بسته بندی تجاری سروکار دارند و برای جذب مشتری بیش تر و جذب مخاطبان بیش تر به دنبال طرح هایی نو و ایده‌هایی جدید می‌گردند، اما از طرفی افرادی هستند که با کپی برداری از طرح های ایجاد شده سعی می کنند که جایگاه به دست آورده افراد را تصاحب کنند.

برای جلوگیری از این کپی برداری ها می توان شکل ظاهری محصول خود را در اداره مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی به ثبت رساند و در این صورت با دیدن هر گونه کپی برداری می توانید به راحتی از راه‌های قانونی از این ضرر احتمالی جلوگیری کنید بنابراین با ثبت طرح صنعتی خود می توانید از بروز هرگونه ضرر، سوء استفاده و کلاهبرداری پیشگیری کنید.

طرح صنعتی و علائم تجاری به معنای هر گونه طرحی که دارای خطوط و ترکیب رنگ و یا شکل های سه بعدی می باشد که این ترکیب رنگ یک فراورده صنعتی یا محصولی را به نمایش بگذارد و همه این طرح ها قابل ثبت شدن هستند.

مدارک لازم ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی نیازمند ارائه مدارکی می باشد که در ادامه چند مورد را بررسی می کنیم.

۱) در صورتی که طرح صنعتی ارائه داده شده، دو بعدی باشد؛ ۵ نمونه از تصویر گرافیکی یا طرح ترسیم شده، بایستی به عنوان نمونه ارسال گردد.

۲) مدارکی مانند مدارک هویتی متقاضی و طراح طرح شامل کپی شناسنامه، کپی کارت ملی برای اشخاص حقیقی، آگهی تاسیس و آخرین تغییرات اشخاص حقیقی به صورت خوانا تحویل داده شود.

قیمت ثبت طرح های صنعتی متغیر است و بستگی به شرایط دارد که این عوامل تاثیر گذار بر هزینه شامل حق ثبت اظهارنامه، حق ثبت به ازاء هر طبقه، حق تمدید، هزینه استعلام برای انتقال ثبت انتقال قراردادی، توانایی فسخ مجوز، هزینه اصلاح اظهارنامه، ثبت انتقال اظهارنامه، هزینه هایی برای صدور گواهی المثنی، بررسی اظهارنامه و رسیدگی به اعتراضات اخذ تاییدیه است.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی و مزایای آن

ثبت طرح صنعتی دارای مزایایی برای دارندگان آن است که یکی از مزایای آن ، فروش آن بوده و دارندگان آن که از امتیاز آن برخوردار هستند، می توانند طرح صنعتی خود را به دیگران واگذار کرده و قیمت طرح‌های صنعتی بستگی به کاربرد و جذابیت آن دارد که برای افراد در حرفه های مختلف، متفاوت است.

البته این نکته قابل ذکر است که واگذار کردن امتیاز طرح‌های صنعتی، معمولا کاری حاوی پیچیدگی هایی است.

مورد دیگر، جلوگیری از سواستفاده است که با ثبت هر اثر از سرقت و کپی توسط دیگر افراد می توان جلوگیری کرد و اگر در مرحله راستی آزمایی، طرح ارائه داده شده کپی برداری شده باشد؛ اثر ثبت نخواهد شد و از طرف دیگر با ثبت طرح‌های صنعتی خود می ‌توان در مقابل به وجود آمدن مسائلی با پشتیبانی قانون از حق خود دفاع کرد.

فایده دیگر آن، امتیاز قانونی است که به دست می آید، به این صورت که تاثیر بسیاری در معروفیت و شناخته شدن محصول دارد.

بهبود فروش هم جزء مزایایی است که ثبت طرح صنعتی به همراه دارد، به گونه ای که ثبت طرح های صنعتی، اثر قابل توجهی بر قیمت محصولات می گذارند؛ زیرا محصولاتی که از این ویژگی برخوردار باشند، ارزش و اعتبار بیش تری هم دارند و قطعا باعث بالا رفتن قیمت آن ها می شود.

افرادی که به طور شخصی اقدام به ثبت این طرح کنند، در بسیاری از موارد از مزایای این طرح برخوردار می شوند.

ثبت طرح صنعتی و مزایای آن

رعایت چه نکاتی در ثبت طرح الزامی است؟

انجام ثبت طرح، دارای نکات بسیار مهمی می باشد که شامل ضروری بودن ارائه اظهارنامه برای ثبت طرح صنعتی و ارائه آن در دو نسخه به زبان فارسی یا ترجمه آن است.

بعد از تکمیل مدارک و تحویل پرونده؛ دو حالت وجود دارد، حالت اول پذیرش پرونده و حالت دوم رد پرونده بوده و گاهی اوقات ممکن است که به متقاضیان درخواست داده شود که پرونده خود را بررسی کنند و در صورت کامل نبودن، مدارک مورد نیاز آن را تکمیل و دوباره تحویل دهند؛ این مهلت برای افرادی که در خارج و داخل کشور قرار دارند، متفاوت است.

افرادی که در خارج از کشورقرار دارند، به میزان شصت روز فرصت دارند تا نقص های پرونده را برطرف کنند و در صورتی که در مهلت تعیین شده اقدام نکنند، اظهارنامه آنها باطل و رد می شود. بنابراین برای سهولت پذیرش پرونده باید موارد ذکر شده را رعایت و مدارک  را به طور کامل ارائه داد.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ