انواع ایزو و مزایای آن

ایزو چیست؟

ایزو حروف اختصاری International Organization for Standardization به مفهوم “سازمان بین المللی استانداردسازی” است که متشکل از یک مجمع بین المللی از سازمانهای استاندارد کشورهای عضو

ایزو، یک سازمان جهانی و معتبر است. وظیفه اصلی آن تدوین و صدور استاندارد های بین المللی است و به هیچ دولت و یا ارگانی وابسته نیست. اخد ایزو به کیفیت شرکت ها و  رشد آن ها سرعت چشم گیری می دهد.

انواع ایزو و مزایای آن

ISO – 9000 : ایزو ۹۰۰۰، الگویی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت برای تضمین کیفیت است. در واقع این ایزو به یک محصول خاص داده نمی شود، بلکه تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد.

ISO – 10004 : این ایزو یک راهنمای عمومی و از خانواده ایزو ۹۰۰۰ می باشد که برای طراحی، برنامه ریزی و اجرای فرآیند پایش و اندازه گیری رضایت مشتریان تدوین شده است.

ISO -10002 : این یک سیستم کارآمد برای فرآیند رسیدگی به شکایات مشتری در تمامی سازمان ها اعم از تجاری و غیر تجاری و حتی در تجارت الکترونیک است.

ISO – HACCP : این نوع ایزو مربوط به مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذاییست.

۱۴۰۰ – ISO : این استاندارد بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی است. این گواهی نامه به سازمانی داده می شود که در درازمدت برنامه های عملی برای کمک به پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشد.

۲۲۰۰۰ – ISO : نظام مدیریت ایمنی مواد غذایی یک استاندارد جهانی است که در سال گذشته به تصویب اعضای سازمان جهانی استاندارد رسید. همه کسانی که در زنجیره تولید مواد غذایی دخالت دارند نظیر تولیدکنندگان مواد اولیه،تولید کنندگان خوراک دام و آبزیان، پرورش دهندگان دام طیور و آبزیان و شرکت های حمل و نقل کالا، انبارهای نگهداری محصول،تولیدکنندگان مواد افزودنی،تولید کنندگان مواد بسته بندی،تولید کنندگان مواد شیمیایی،نظافت و گندزدایی سطوح کارخانه های مواد غذایی و نیز شرکت های خدمات رسانی تحت پوشش این استاندارد جهانی هستند. این استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری جهت حصول اطمینان از امنیت غذایی در طول زنجیره غذایی را ایجاد می کند که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی است.

انواع ایزو و مزایای آن

انواع ایزو و مزایای آن

 

استاندارد ۱۸۰۰۱ OHSAS : استاندارد OHSAS مخفف عبارت Occupational Health and Safety Assessment Series  می باشد. مشخصات این سری ارزیابی بهداشت حرفه ای و ایمنی الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت بهداشت شغلی و ایمنی ( OH & S ) معین می نماید تا یک سازمان بتواند با کنترل  ریسک های بهداشتی و ایمنی ، عملکرد خود را بهبود بخشد .

استاندارد ISO/TS 16949 : با وجود آنکه استانداردهای سری ایزو ۹۰۰۰ به دلیل ماهیت مستقل خود،برای بسیاری از نهادها به عنوان پایه و اساس ساخت سیستم مدیریت کیفیت قرار گرفته،اما برخی از حوزه های اقتصادی به خصوص مانند صنایع خودرو،که علاقه بیشتری به برآورده شدن خواسته های کیفی خود دارند اقدام به تدوین الزامات ویژه خود نموده اند و اجرای این خواسته ها را برای تامین کنندگان خود الزام کرده اند.
از آن جا که تعداد این الزامات سبب بروز مشکلاتی در خصوص ارزیابی مکرر خواسته های متفاوت برای قطعه سازان طرف قرارداد،خودروسازان مختلف شده است. بررسی ها برای حل این مشکل منجر به تشکیل گروه کاری بین المللی صنعت خودرو گردید که این کارگروه کاری اقدام به یکپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.

استاندارد HSE , IMS : یک سیستم مدیریت سازمان یافته چارچوبی ایجاد می کند که در قالب آن افراد می توانند به طور منظم برای سازمان کار کنند و در مقابل درآمد مطلوب با روش کارآمد و موثر بدست بیاورند.
به بیانی دیگر سیستم مدیریت روشی است که ما می خواهیم کارها انجام شوند. سیستم مدیریت می تواند در زمینه های گوناگونی همچون کیفیت،بهداشت و ایمنی و محیط زیست مد نظر قرار گیرد. بطور طبیعی مرکز توجه و تاکید هر یک از اجزاء سیستم با دیگری تفاوت دارد.

 از جمله مزایای بکارگیری استاندارد ایزو ۹۰۰۰ :

 1. شفافیت فرایندها و شاخص ها در سازمان.
 2.  جلوگیری از انجام دوباره کارها به واسطه ی تعریف فعالیت های سیستماتیک.
 3.  افزایش توان رقابتی در عرصه بین الملل.
 4. کاهش هزینه ها.
 5.  ایجاد اطمینان و اعتماد در درون سازمان.
 6.  بررسی فعالیت های سازمان بر اساس اهداف سازمان و رفع کاستی ها.

مزایای استاندارد ایزو ۱۴۰۰:

 1.  تسهیل تجارت بین الملل
 2.  استفاده بهینه از منابع طبیعی
 3. ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان
 4.  رعایت بهتر و بیشتر قوانین و مقررات مربوط به محیط زیست
 5. ایجاد سیستم های مدیریت زیست محیطی.
 6. ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان.
انواع ایزو و مزایای آن

انواع ایزو و مزایای آن

مزایای استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰:

 1. تطابق محصول با استانداردهای جهانی
 2.  تضمین کیفیت و ایمنی محصول
 3. حفظ اعتبار تولید کننده و نماد محصول
 4. کاهش بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده
 5.  مستند کردن بهتر روش ها و فرآیندها
 6.  بهره برداری بهتر از منابع

مزایای بکارگیری استاندارد ۱۸۰۰۱ OHSAS:

 1. تفکری طرح ریزی شده و مستند در ارتباط با بهداشت و ایمنی شغلی
 2.  ساختاری مناسب برای مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی
 3.  ایجاد محیط کاری ایمن تر و سالمتر
 4.  کاهش ریسک حوادث، رویدادها و ….
 5.  افزایش آگاهی و دانش در خصوص مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

 

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ