نحوه رعایت استاندارد ایزو

نحوه رعایت استاندارد ایزو

نحوه رعایت استاندارد ایزو توسط هیچ قانونی لازم نیست. با این حال، استانداردهای ISO در بسیاری از صنایع شناخته شده است. علاوه بر این گواهینامه ISO تصویری را ایجاد می کند که تجارت هنگام توسعه و تولید محصولات و خدمات به معیارهای کیفیت خاصی پایبند است.

 نحوه رعایت استاندارد ایزو چیست؟

با این حال تصمیم برای رعایت این قانون فقط به عهده سازمان است. انطباق داخلی نشان می دهد که نیروی کار شرکت آموزش دیده و تشویق می شود تا از قوانین و مقررات تعیین شده توسط ISO برای اخذ ایزو پیروی کند. در حالی که عدم رعایت قوانین ممکن است مجازات قانونی نداشته باشد، ممکن است اقدامات داخلی برای هرگونه نقض رعایت شود. انطباق داخلی مدرکی برای رعایت ISO نیست و از نظر قانونی به رسمیت شناخته نشده است.

ISO در مدیریت کسب و کار به چه معناست؟

اگر یک شرکت از قوانین و مقررات اعلام شده توسط سازمان بین المللی استاندارد پیروی می کند، گفته می شود که دارای استاندارد ISO است. صدور گواهینامه با ISO تأیید می کند که کسب و کار از دستورالعمل های تعیین شده توسط ISO پیروی می کند و می تواند برای تقویت تصویر کسب و کار استفاده شود. قوانین ممکن است به صورت غیررسمی، برای بهبود خود و مسائل داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

استانداردهای ISO

سازمان بین المللی استاندارد یک سازمان مستقر در سوئیس است. کار اصلی آن ایجاد استانداردهای بین المللی داوطلبانه است. مشاغل می توانند انتخاب کنند، اما موظف به رعایت این استانداردها نیستند. ISO در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و بیش از ۱۹۰۰۰ استاندارد بین المللی در زمینه های مختلف، از جمله ایمنی غذا، وسایل نقلیه پیشرفته از نظر فناوری، مراقبت های بهداشتی و فرآیندهای تولید صادر کرده است. رایج ترین استاندارد مورد استفاده اکثر مشاغل ISO 9000 است که چتر استانداردهای مدیریت کیفیت است. وقتی شرکتی می گوید که با ISO مطابقت دارد، عموما می توان فهمید که با ISO 9001: 2008 مطابقت دارد که شامل الزاماتی است که شرکت ها باید برای نحوه رعایت استاندارد ایزو، آن را رعایت کنند.

بیشتر بخوانید: پلمپ دفاتر

صدور گواهینامه ایزو

صدور گواهینامه ایزو

یکی دیگر از موارد نحوه رعایت استاندارد ایزو، صدور گواهینامه ایزو است. برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک تجارت مطابق با ISO ، شرکت باید تحت حسابرسی یک شرکت معتبر قرار گیرد. ISO گواهی ارائه نمی دهد. بنابراین مراحل صدور گواهینامه باید توسط اشخاص ثالث انجام شود. حسابرسی به کسب و کار کمک می کند نقاط ضعف را شناسایی کرده و در صورت عدم صدور گواهینامه به دلیل کاستی ها ، آنها را اصلاح کند. شرکت ها می توانند از گواهینامه ISO به عنوان یک ابزار روابط عمومی استفاده کنند. این تأمین کننده و مشتریان را تضمین می کند که روش های مورد استفاده توسط کسب و کار مطابق با استانداردهای بین المللی است. بنابراین محصولات و خدمات نهایی معتبرتر و با کیفیت تر تصور می شود.

انطباق مداوم ایزو

انطباق مداوم یکی از مواردی است که باید در نحوه رعایت استاندارد ایزو، به آن توجه کرد. هنگامی که یک کسب و کار، گواهی انطباق با ISO را دریافت کرد، کار متوقف نمی شود. برای حفظ وضعیت خود، کسب و کار باید به حسابرسی های منظم تسلیم شود. این شرکت همچنین باید به طور مداوم بر فعالیت های خود نظارت داشته باشد و کلیه عملیات را مستندسازی کند تا بتواند سوابق مناسب را حفظ کند. حسابرسان ISO این سوابق را از نظر صحت بررسی کرده و اطمینان حاصل می کنند که شرکت واجد شرایط است تا وضعیت مطابق با ISO خود را حفظ کند. مطابق بودن مزایای خود را نیز دارد، زیرا وضعیت می تواند درک مثبتی از تصویر نام تجاری در ذهن مشتریان ایجاد کند و در نتیجه درآمد فروش را افزایش دهد.

امیدوایم که مطالب ارائه شده در مورد نحوه رعایت استاندارد ایزو، برای شما مفید واقع شده باشد. اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتر می باشید می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده با همکاران ما در مجموعه سپنتا ثبت ارتباط برقرار نمایید و سوالات خود را بپرسید تا پاسخ را دریافت نمایید. ما به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت رسانی به شما هستیم.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ