چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟

چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟ بپردازیم.

طبق قانون کلیه ی شرکت‌ها بایستی دفاتر خود را پلمپ کنند. اما منظور از اینکه چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم چیست ؟ دفاتری که باید پلمپ شوند چه دفاتری هستند؟ دفاتری که در شرکت‌ها یا اشخاص حقیقی که به تجارت مشغولند، بایستی پلمپ شوند، دفتر روزنامه و دفتر کل می باشند.

دفتر روزنامه همان‌طور که از نامش پیداست، مربوط به فعالیت‌های روزانه تاجر یا شرکت می باشد. بایستی کلیه ی دیون و مطالبات یا صادرات و وارداتی که هرروز انجام می‌شود، در این دفتر ثبت گردد.

دفتر کل که در ماده ۸ قانون تجارت تعریف شده است به این صورت است که دفتری است که تاجر بایستی تمامی معاملات را حداقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج  کند و انواع مختلف آن را تشخیص و جدا کرده هر موردی را در صفحه خاصی در آن دفتر به صورت خلاصه ثبت کند.

چگونه پلمپ دفاتر باید انجام دهیم؟

حالا که متوجه شدیم پلمپ دفاتر چیست خوب است بدانیم که چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟

پلمپ دفاتر از طریق مرجع ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد. به این صورت که در آغاز کلیه ی صفحات شماره‌گذاری می‌شود. بعد شماره ثبت شرکت در آن وارد می شود و مهر اداره ثبت شرکت‌ها در آن درج می‌گردد. بدین صورت، امکان هیچ‌گونه جابجایی و تغییر اطلاعات وجود ندارد. در پایان هر سال مالی هم شرکت بایستی این دفترها را به اداره مالیات تحویل بدهد. هرچند فعالیتی نداشته باشد و دفتر سفید مانده باشد.
بنابراین ابتدای سال مالی درخواست پلمپ دفاتر تجاری خود را در سامانه ثبت شرکت‌ها درج می‌کنیم. بعد از ۲ الی ۳ هفته کاری این دفاتر به آدرسی که اعلام کرده‌ایم پست خواهد شد و می‌توانیم به سادگی آن‌ها را پر کنیم.

اشتباهات متداول در مورد پلمپ دفاتر

بعضی از افراد گمان می‌کنند زمانی که شرکت هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد، در این صورت پلمپ دفاتر اجباری نیست. اما نکته قابل توجه این است که پلمب دفاتر در هر صورت اجباری است، هرچند شرکت فعالیت نداشته باشد یا عدم فعالیت خود را ثبت کرده باشد. بنابراین یهتر است با  مراحل چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟ آشنا شوید تا بتوانید به راحتی آن را انجام دهید.

تکمیل پلمپ دفاتر

پس از آشنایی با این که پلمپ دفاتر چیست،  چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟، خوب است بدانیم این دفاتر چگونه باید تکمیل شوند و تاجران باید چه قواعدی را در پر کردن این دفاتر رعایت کنند. برخی از این قواعد عبارتند از:

تمامی معاملات و صادرات و واردات در دفاتر ذکر شده بایستی به ترتیب تاریخ در صفحات خاصی نوشته شود. معمولا برای اینکه دفاتر روزنامه و کل، دچار خط خوردگی نشوند، ابتدا باید معاملات را درچرک نویس تنظیم کرد و پس از آنکه از درستی مبالغ و اطلاعات آن مطمعن شدید، وارد دفاتر اصلی کنید. دفاتری که تجار برای امور تجاری خود به کار می­برند، در صورتی که مطابق مقررات این قانون تنظیم شوند، بین تجار در امور تجاری سندیت خواهد داشت. وگرنه می توان  برعلیه صاحب آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: اخذ جواز تاسیس

مراحل پلمپ دفاتر چیست ؟

برای چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟ مراحلی وجود دارد که در ادامع خواهیم گفت.

اشخاص حقیقی و حقوقی باید سال مالی، ماه مالی و روز مالی را مشخص کنند و یک آدرس دقیق جهت دریافت دفتر در سامانه وارد کنند. دفترهایی که در دسترس است دفاتر پنجاه برگ، صدبرگ و دویست برگ است.

توصیه ثبت‌یاری:

اگر از شرکت‌هایی هستید که معاملات زیادی دارید، از ابتدا دفتر دویست برگ سفارش دهید تا مجددا مجبور به سفارش پلمب دفاتر نباشید.

پس از تکمیل کردن اطلاعات در سامانه، و کلیک دکمه «پذیرش نهایی» حتما از پذیرش نهایی و اظهارنامه پلمپ دفاتر تجاری پرینت بگیرید. پس از تایید توسط کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها، می‌توانید به وسیله ی پیگیری درخواست، هزینه‌های لازم را از طریق اینترنتی پرداخت کنید.

پس از انجام این مراحل، دفاتر پلمپ شده به وسیله ی پست پیشتاز به همان آدرسی که در سامانه درج شده  ارسال می‌شوند. در صورتیکه انجام این مراحل برای شما سخت یا زمان گیر است، می توانید کار را به کارشناسان ما بسپارید تا بدون دردسر و به صورت آنلاین، دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونه پلمپ دفاتر را انجام دهیم؟ می توانید از مشاوران مجموعه ما کمک بگیرید تا در این امر به راحتی مسیر را بگذارنید.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین
ارسال با واتساپ